
Gyakorlati megoldások a mindennapi gazdálkodásban
Néha az ördög a részletekben rejlik, és előfordul, hogy a szabványos termékek nem jelentenek megfelelő megoldást egy adott gazdaság számára. Ilyen esetekben az egyetlen lehetőség a szoros együttműködés az ügyféllel, figyelembe véve az egyedi helyi adottságokat.
Az alábbiakban bemutatunk néhány konkrét példát arra, hogyan támogattuk ügyfeleinket az optimális megoldások megtalálásában.
Interjú Christoph Heimann-nal, egy ökogazdálkodóval Recklinghausenből
Megoldások a fenntartható állattartás érdekében: Biogazdálkodásra alapozott kocatartás
(Becsült olvasási idő: 3 perc 12 másodperc)
Heimann úr, az új sertéstelepét tavaly helyezte üzembe. Meséljen róla!
„A gazdaságunk biogazdálkodásra épülő kocatartással foglalkozik. 250 kocát tartunk, és malacneveléssel foglalkozunk egy 4.500 m²-es területen. A különlegesség az, hogy minden egyes állat napi 24 órában szabadon kijárhat a friss levegőre.”
Hogyan alakult ki az együttműködés a WEDA-val?
„A WEDA már régóta ismert szereplő a piacon. Nekünk már voltak saját elképzeléseink és terveink, és ezekkel fordultunk a WEDA-hoz azzal a kérdéssel:
‘Mit tudtok nekünk ajánlani?’
A WEDA jelentős segítséget nyújtott az ötleteink megvalósításában!”*
Mik voltak az Ön számára a legfontosabb szempontok?
Nos, több szempont is szerepet játszott. Egyrészt fontos volt számunkra, hogy ne csak az állatok számára legyen minden egységes és könnyen érthető. Minden kutrica – legyen szó fiaztatóról vagy malacnevelő istállóról – azonos elrendezésű, így a malacoknak nem kell alkalmazkodniuk az új környezethez leválaasztás után.
Azt szerettük volna elérni, hogy szükség esetén minél gyorsabban ki tudjunk jutni a kutricából anélkül, hogy a koca követni tudna minket. Egy másik fontos szempont az volt, hogy a kutrica olyan kialakítású legyen, hogy az állatok szabadon mozoghassanak. A koca szabadon fialhat, de agresszív vagy problémás állatok esetében lehetőség van rövid időre rögzíteni őket, hogy minimalizáljuk a malacok agyonnyomásának kockázatát.
A takarmányvályúk jól igazodnak az állatok természetes viselkedéséhez, mivel a malacoknak alapvetően lehetőségük van együtt enni az anyjukkal ugyanabból a vályúból. Az itatók a kifutóban vannak elhelyezve, így a kutrica mindig tiszta marad, mivel az állatok a kifutóban ürítenek. A külső területen egyébként kifejezetten erre a célra tervezett forgókapuk vannak felszerelve, amelyeket egy mozdulattal elforgathatunk és a falhoz rögzíthetünk. Így a kifutókat egy rakodógéppel egyetlen mozdulattal ki lehet tolni. A kapuk forgatás közben automatikusan megemelkednek a szalmából, így nem kell nehézkesen tolni őket. Ez rengeteg időt és munkát takarít meg nekünk!
Számunkra nem az volt a cél, hogy a kutricákat a saját igényeinkre szabjuk, hanem az, hogy az állatok maguk dönthessék el, hogyan használják a teret.
A kocaszálló istálló is nagyon nyitott kialakítású. Miért döntöttek így?
Felépítettünk egy nagy tetőszerkezetet, amelynek középső része nyitott, így az állatok esővel is érintkezhetnek. A kapuk állandóan nyitva vannak, így a sertések szabadon kijárhatnak vagy beáshatják magukat a szalmába.
Az egyik oldalon egy automatizált etetőállomás segítségével etetjük a kocákat vemhesség 40. napjától. A fülchippekkel történő azonosítás lehetővé teszi a pontos takarmányadagolást.
A másik oldalon pedig etetőállások vannak, amelyben a kocákat egyszerűen elhelyezhetjük és könnyedén rögzíthetjük őket egy biztonsági kar segítségével.
2018 óta az Önök gazdasága átállt az ökológiai gazdálkodásra, és a második telephelyen működő biogázüzem is megkapta az ökogázüzem jogi státuszát. Hogyan tovább?
„Jelenleg a malacokat helyi hizlalótelepekre értékesítjük. Alapvetően azonban azt tervezzük, hogy a második telephelyünkön építünk egy saját hizlalóistállót. Ehhez a panzióként működő lóállományt meg fogjuk szüntetni.
Ezen kívül szeretnénk optimalizálni termékeink értékesítését, és a közeljövőben saját magunk árusítani és házhoz szállítani a biominőségű sertéshúsunkat. Nyitottak vagyunk minden érdeklődő felé, és szeretnénk minél átláthatóbbá tenni a gazdaságunkat.
Például az istállóba egy látogatói helyiséget építettünk be, amely bármikor szabadon látogatható. Az érdeklődők egy erkélyről figyelhetik meg az állatokat, és testközelből tapasztalhatják meg a természetes körülményeket. Az emberek ilyet még soha nem láttak. Izgatottan várjuk a látogatókat, és reméljük, hogy minél több ember megismeri a fenntartható állattartás előnyeit
Ez igazán izgalmasan hangzik! Köszönjük a beszélgetést, és további sok sikert kívánunk!