Nyitható kutricák ellő kocák számára

Öt év alatt a nyitható kutricák élvonalába kerültünk (Olvasási idő: 3 perc 52 másodperc)

Néha az ördög a részletekben rejlik, és előfordul, hogy a szabványos termékek nem jelentenek megfelelő megoldást egy adott gazdaság számára. Ilyen esetekben az egyetlen lehetőség a szoros együttműködés az ügyféllel, figyelembe véve az egyedi helyi adottságokat.

Az alábbiakban bemutatunk néhány konkrét példát arra, hogyan támogattuk ügyfeleinket az optimális megoldások megtalálásában.

 

Finnország

Öt év alatt élenjáróvá vált a nyitható kutricák terén az fialó kocák számára

Finnország néhány év alatt úttörővé vált a nyitható kutricák alkalmazásában az fialó kocák számára – állítja Timo Heikkilä. A Rusko településen, Helsinkitől 200 kilométerre nyugatra gazdálkodó az ország mezőgazdasági úttörői közé tartozik. Heikkilä Finnország legnagyobb malactermelője, és hosszú ideje partnere a németországi WEDA Dammann & Westerkamp nevű istállótechnikai cégnek. A WEDA-technológia segítségével sikeresen átállította gazdaságát a szabad ellésre, ami számos előnnyel jár mind az állatok, mind az emberek számára.

Kezdettől fogva támogatás

Timo Heikkilä beszámolója szerint körülbelül öt évvel ezelőtt kezdték az első sertéstartó gazdaságot átalakítani, annak fiaztató egységeiket nyitható kutricákra.

A WEDA Dammann & Westerkamp kezdetektől aktívan támogatta finnországi ügyfeleit ebben a folyamatban: több alkalommal szerveztek látogatásokat a WEDA központjában és németországi referencia-gazdaságokban, valamint pilotkutricákat mutattak be helyszíni megbeszéléseken.

Kezdetben az ágazat néhány szereplője utópisztikus és drága ötletnek tartotta ezt a megoldást. Azonban, amint az érdeklődő gazdaságok sikereket értek el, a WEDA versenytársai is elkezdtek hasonló technológiákra átállni ennek az állattartási formának a támogatására.

Megfelelő kutricakoncepció a WEDA-val közösen fejlesztve

Timo Heikkilä 2020-ban úgy döntött, hogy 384 nyitható kutricával bővíti fiaztató egységeit. A WEDA-val együttműködve, több hónapos fejlesztési munka eredményeként alakították ki a számára legmegfelelőbb kutricakoncepciót.

A kutricák higiénikus TRESPA-teljes anyagból készültek a hatékony higiénia és a szalmonellafertőzések megelőzése érdekében, a csökkentett perforált padlófelület hozzájárul a káros kibocsátások mérsékléséhez, a tágas búvóláda optimális körülményeket biztosít a nagy alomszámhoz, míg a háromszög alakú mozgástér jelentősen csökkenti a malacok agyonnyomásának kockázatát.

A mozgástér növeli a koca jólétét

A WEDA és Timo Heikkilä több hónapos együttműködésének eredménye kiemelkedő siker, amelynek köszönhetően a gazdálkodó még tovább javíthatja a finn kollégái által elért pozitív eredményeket. A mozgatható kutricák termelési mutatói – például a malacveszteség – elérik vagy akár meghaladják a hagyományos telepek szintjét: a WEDA-rendszert alkalmazó finn gazdák 7–10%-os malacveszteségről számolnak be. Emellett a kocák mozgási lehetősége jelentősen növeli jólétüket, amelynek közvetlen pozitív hatása van a malacokra is.

Államtitkár avatta fel az új nyitható kutricákat

Jaana Husu-Kallio az ünnepélyes megnyitón

2021.november 4. és 5.-én nyílt napokat tartottak Timo Heikkilä gazdaságában, ahol Jaana Husu-Kallio, a Földművelésügyi és Erdészeti Minisztérium államtitkára és állatorvos, ünnepélyesen felavatta az új nyitható kutricákat. Az új egységekkel együtt a gazdaság összesen 12 termet működtet, mindegyikben 32 mozgatható kutricával. Beszédében Husu-Kallio emlékeztetett arra, hogy az állatvédelmi törvény évek óta tartó reformja során sok vita folyt a vemhességi és fiaztató kutricák témájáról. Véleménye szerint ezt a párbeszédet továbbra is folytatni kell, és komolyan kell venni.

A finnek támogatják az állatjólétet

Egy finn kormányzati program intenzíven támogatja szubvenciókkal az állatjólétet elősegítő tartási formákat. Ennek köszönhetően a gazdálkodók 2023 és 2027 között választhatják a mozgatható kutricák kialakítását is, mint az állatvédelem javítását célzó, gazdaságspecifikus intézkedést. Jaana Husu-Kallio, aki maga is állatorvos, örömmel látja, hogy egyre több gazdaság fektet be az állatok életkörülményeinek javításába, így megteremtve a feltételeket a fajnak megfelelő tartáshoz. A gazdálkodó Timo Heikkilä számára kulcsfontosságú, hogy az állatok jóléte önkéntes alapon és ne kényszerből javuljon. „Ha kötelező lett volna áttérnünk a nyitható kutricákra, most nem tartanánk itt” – hangsúlyozza, utalva a jelentős pénzügyi támogatásra, amely segítette a fejlesztést.

Nagyobb biztonság a malacok számára

Az fialásra kialakított kutricák használatát elsősorban a malacok biztonsága indokolja. Egy több száz kilós koca ugyanis könnyen agyonnyomhatja a közelében lévő malacokat. Timo Heikkilä gazdaságában ezt a kockázatot hőmérsékletkülönbségek kialakításával próbálták minimalizálni. A koca jelentős hőt termel, ezért hűvös fekvőfelületre van szüksége, míg a malacok melegebb környezetet keresnek. A malacokat olyan kutricákban helyezik el, ahol a infrlámpák 35°C-on tartják a hőmérsékletet. A rácspadlón a hőmérséklet jelentősen 20°C alatt van, ami ideális a koca számára, hogy hűvös maradjon. A hőmérsékletkülönbségek hatására a koca és a malacok általában külön térben maradnak, ezáltal csökkentve az agyonnyomás kockázatát.

Kevesebb malacelhullás

Az új kutricák nemcsak az állatok, hanem az emberek biztonságát is szolgálják. Szükség esetén ideiglenes ketrecként is használhatók, így a koca rögzíthető például a kutrica takarítása vagy az állatorvosi kezelés során. Emellett az állatok számára biztosított tér kialakítása is gondosan megtervezett. A koca mozgásterülete háromszög alakú, mivel a tapasztalatok azt mutatják, hogy ez a forma a leghatékonyabb a malacelhullás minimalizálásában.

Kevesebb munka, nagyobb termelékenység

Az innovációknak nemcsak a sertések jólétét kell szolgálniuk, hanem hatékonynak is kell lenniük, hogy növeljék a termelékenységet és csökkentsék a munkaerőigényt. Különösen azok a megoldások fontosak, amelyek elősegítik a természetes állatviselkedést, ahogyan azt az istállószemélyzet is elvárja. Ennek érdekében például a szalmaadagolókat úgy helyezték el a kutricában, hogy a trágya a rácspadlóra, és ne a betonpadlóra kerüljön. „Ez jelentősen csökkenti az istálló tisztán tartásához szükséges emberi munkát” – összegzi Timo Heikkilä.

Galéria