
A VZ Holterhagen GmbH középpontjában a fenntartható kocatartás és malactermelés áll. A vállalat szoros partnerséget alakított ki regionális hizlaló telepekkel, így biztosítva a malacok hatékony értékesítését. A cél minél több egészséges és életképes malac felnevelése. Az eddigi sikereket jól mutatja, hogy a gazdaság évente átlagosan 35,85 malacot választ le kocánként, ami bizonyítja a hatékonyan optimalizált működést.
Csapatszerkezet és felelősségi körök
A gazdaságban 16 alkalmazott dolgozik, köztük négy részmunkaidős munkatárs. A vállalatot egy telepvezető irányítja, míg három fő felelős a termékenyítő központért, a kocaistállóért és a fiaztató részlegért. Emellett egy sertéstenyésztő szakirányú tanuló is részt vesz a munkában. A fő telephelyen zajló malacnevelést két alkalmazott végzi, míg a többi malac bérnevelés és -hízlalás keretében nő fel.
Hatékony munkafolyamatok: A siker kulcsa
A VZ Holterhagen GmbH számára a jól szervezett és strukturált munkafolyamatok kiemelt fontosságúak. A napi rutinfeladatokat előre meghatározott időkereten belül kell elvégezni, hogy a heti munkaritmus tartható maradjon. A késések negatív hatással lehetnek a teljesítményre, ezért elengedhetetlen a szigorú ütemterv betartása.
Az OptiMum hatása a takarmányfelhasználás hatékonyságára
Az OptiMum takarmányozási rendszer bevezetése óta a gazdaság jelentős fejlesztéseket tapasztalt az etetési rutinokban. Reggel és délután egyszerre több fiaztató részleget is lehet etetni, ami korábban nem volt lehetséges. A SmartLight rendszer megkönnyíti a takarmányfelvétel és az állatok egészségi állapotának megfigyelését. A korábban napi 1,5 órát igénylő etetővályú-tisztítás teljesen megszűnt, ami jelentős időmegtakarítást jelent.
A rendszer bevezetése után a munkatársak kellemes meglepetéssel tapasztalták a változásokat. Az OptiMum kezelése egyszerűbb, és az istállóban nyugodtabb lett a légkör. A kocák lassabban esznek, mivel kisebb, pontosan adagolt mennyiségeket kapnak, így a dolgozóknak több idejük marad az állatok gondozására. Emellett rövidebb idő alatt nagyobb számú koca etetése válik lehetővé, ami tovább növeli a gazdaság hatékonyságát.
Optimalizált takarmányozási görbék és etetési gyakorlatok
A takarmányozási görbe pontosan igazodik a kocák különböző életfázisaihoz. A beszoktatástól a fialásig a kocák naponta 3,5 kg takarmányt kapnak, amely a fialás időpontjára 2,5 kg-ra csökken. A laktáció első napjától kezdve a takarmányadag 2,5 kg-ról indul, majd a koca ciklusától és kondíciójától függően akár 9 kg-ra is növelhető. Az etetési gyakoriság is változik: kezdetben naponta kétszeri etetés történik, majd az választásig ez napi ötszörösre emelkedik.
Jobb takarmányfelhasználás és egészségesebb kocák
A teljes takarmányfelhasználás nagyjából változatlan maradt, de a takarmányhasznosulás jelentősen javult. A kocák szinte teljes mértékben elfogyasztják az adagjukat, így alacsonyabb a takarmányveszteség. A kontrollált takarmányozásnak köszönhetően csökkent a halva született malacok száma. A takarmány egyenletesebb elosztása a fialási időszakban is optimalizálódott. Az OptiMum rendszer kizárja az emberi hibák lehetőségét, és biztosítja, hogy a takarmány mennyisége pontosan az állatok életkorához és kondíciójához igazodjon.
Pozitív hatások a malacokra
Az OptiMum rendszer bevezetése óta a malacoknál is jelentős javulás tapasztalható. A megnövekedett kolosztrumellátásnak köszönhetően csökkent a szopósmalacok elhullása, és almonként átlagosan 0,3 malaccal többet lehet leválasztani. Az átlagos választási súly malaconként 300 grammal nőtt, ami összességében 6,3 kg-mal nagyobb választási tömeget eredményez. Ezenkívül az almok egyenletesebbek, ami hozzájárul a jobb egészségi állapothoz és növekedési rátához.
Egyszerűbb vályúhigiénia
Az OptiMum rendszer által adagolt kisebb takarmányadagoknak köszönhetően alig marad felesleges takarmány a vályúban. Csak ritkán, például, ha egy koca nem eszik, van szükség a vályúk tisztítására.
Ez jelentősen csökkenti a higiéniára fordított munkaidőt, és tiszta környezetet biztosít az állatok számára.
Összegzés
Az OptiMum takarmányozási rendszer bevezetése a VZ Holterhagen GmbH gazdaságában számos előnnyel járt. A jobb takarmányhasznosulás, az egészségesebb kocák és a kiegyensúlyozottabb, erősebb malacok révén a gazdaság jelentős fejlődést ért el mind a termelékenység, mind az állatjóllét terén. Henning W. és csapata egy jól szervezett és hatékony gazdaságot alakított ki, amely megfelel a korszerű kocatartás követelményeinek, és továbbra is irányadó szerepet tölt be az ágazatban.